DENEMELER

Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Aşk acısının tedavisi mümkün mü?

Sevgi duygusu başlangıçta mutluluk, neşe, yoğun bir duygusal canlanma içerirken, son süreçte öfke, nefret, üzüntü ve bazen çok yoğun yıkıma neden olur.Birine aşık olma hissi, kısacası hiç olmadan kendiliğinden gelişen bir süreçtir Çoğu insanda görülen çaba, his zamanla azalır.

Tüm acılara rağmen aşk için çektiği acı zihin açısından da eğiticidir, kişiyi geliştirir ve onu daha yüksek bir bilinç seviyesine götürür, size hayata farklı yönlerden bakma yeteneği verir. Bir kişi bir başkasının duygularına ne kadar derin bakabilirse, kendi manevi dünyasına o kadar derin bakabilir. Kısacası aşık olan kişi aynı zamanda o kişinin aynasıdır, çile, keder ve acı da kişinin kendisini tanıması için önemli bir fırsat yaratmış olabilir.

Mevlana’nın aşkla ilgili meşhur bir sözü vardır: Aşkın acısını çekmeyen yürek ya deliye ya da ölüye aittir. Başka bir deyişle, bu süreç herhangi bir insanın başına gelebilecek doğal bir süreçtir. Ancak başlangıçtaki olumlu duygu, sondaki olumsuz duygu o kadar derindir ki, yıllar geçse bile kişi bu durumu ayrıntılı olarak hatırlar. Bu çok yoğun duygu nedeniyle aşk ilişkilerinin zihinsel yapının ve beynin etkisini kısa sürede bitirmesi imkansızdır, bu nedenle bu duygular zamanla giderek azalır ve sakinleşir.

aşk acısı geçer mi

Başlangıçta bu acı hiç bitmeyecek gibidir.

Çoğu insanda boşanmanın başlangıcında giderek yoğunlaşan ve derinleşen hoşgörüsüzlük hissi zamanla azalır, ancak bu sevilen kişinin tamamen unutulacağı ve asla hatırlanmayacağı anlamına gelmez. Yıllarca içtikten sonra bu acı devam edebilir. Daha seyrek büyür ve daha da kötüleşir Sonuçta, aşk acısı hissetmek aslında bir tür keder tepkisidir. Ölen biri için ağlamak ve buna alışmak gibidir.

Aşk acısı, sosyal bir ortamda bir arkadaştan veya tanıdıktan ayrılmaktan çok daha acı vericidir, beynin daha ilkel kısımlarında, amigdala ve limbik sistemde çok yoğun bir ateşe neden olur. Çünkü aşık olan bir kişi, genellikle çocuklukta muhatap olan ebeveynlerin veya diğer figürlerin bir türevi olabilir. Üç yaşındaki bir çocuğun sokakta bırakılması gibi çaresizlik, yalnızlık ve ıssızlık duygularına neden olur.Beynin bu çalışma sistemi nedeniyle bir kadın, babaya benzeyen erkeklerden ve bir erkekten elektrik alır. babaya benzeyen kadınlardan elektrik alıyor. anne gibi görünen kadınlardan elektrik alıyor.

Bu acı o kadar gerçektir ki bazen zihin bunu kaldıramaz ve vücuda yansır. Baş ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik, cinsel sorunlar, bu tür fiziksel rahatsızlıklar da dahildir. Bu kadar yoğun duyguları hisseden zihin, o sevgiliyi tekrar bulduğunda ya da yeni bir sevgili bulduğunda, bu duygular kısa sürede sakinleşecektir.

ayrılık acısı nasıl geçer

Tedavide neler yapılabilir?

Aşkın acısını unutmanın en önemli ilk yolu onu ısrarla unutmaya çalışmak değildir çünkü zihin olayı unutmaz, ancak zamanla duyusu azalır. Unutmaya çalıştığınızda bu duygu bastırılır. unutmak yerine zihnin bazı kısımlarını unutmam lazım şimdi unutmalıyım, zaten kalbimden koparmalıyım, kafamdan çıkarmak istiyorsam beyni cümlelerle zorlamak çoğunlukla işe yaramaz. unutmaya harcanan enerji unutmak için değil, daha çok hatırlamak için. Bu da aşk acısının büyümesine ve daha yoğun ve dayanılmaz acı verici bir duruma dönüşmesine neden olur.

Bu konuda yapılacak en önemli davranışlardan biri de onu zamana bırakmak, bunu düşündüğünüzde bir arkadaşınızla paylaşmak ya da bu duyguları kendinize itiraf etmektir.Çeşitli meşguliyetler bulmak zihni sürekli aynı acıyı yaşamaktan uzaklaştırır. Yeni sevgili bulma ve rahatlama yöntemi genellikle tavsiye edilmez, aksi halde beyin tekrar tekrar aynı acıya maruz kalır çünkü bulunan yeni aşık aslında eski sevgiliye benzer.

Bir eski sevgiliyi kaçırma, ondan uzak durma, ona aşırı ilgi gösterme sonucunda, onun sevdiği anılar akla gelmeye başlar. Aslında onunla pek çok olumsuz anlar yaşanıyor.Gerçek şu ki hem olumlu hem de olumsuz yönleri var.Hem iyi hem de olumsuz yönlerini bir arada görmek tedavide de etkili.

Onu zihninden ve hayatından çıkarmanın bir başka yolu, ona hayatını hatırlatan nesneleri ve sembolleri kademeli olarak ortadan kaldırmaktır.Sesli hediyeler, e-postalar, mesajlar acıyı tekrar etmekten başka bir şey değildir.Bir zincir, mektup, çiçek, saat, kişiye herhangi bir şekilde hatırlatan kıyafet ve her türlü nesne aşkın acısını yeniden yaşar.

Öyleyse, bir eski sevgiliyi kaçırma işlevi olan bu nesnelerin kademeli olarak kaldırılması, yas tutma sürecinin tamamlanmasında işe yarayacaktır.Anımsatan nesnenin maddi veya manevi değeri ne olursa olsun, sonunda ondan kurtulmak amaçlara ait olmalıdır. Onu Facebook gibi sosyal medya ağlarından takip etmek kesinlikle tavsiye edilmez.

Tüm bu farkındalığa rağmen ağrı yine aynı şekilde devam edebilir. Bu durumda çocukluk çağındaki anne-baba ve çocuklar arasındaki ilişkiyi daha detaylı değerlendirmek önemlidir.
Çocuğun ebeveynlerinden alamadığı en önemli temel duyguların ne olduğuna bakar. Aidiyet, ıssızlık, yalnızlık, sevgisizlik, değersizlik, korku, rekabet gibi duygulara ne kadar maruz kaldığınıza bakar. Buna eşlik eden olumsuz çocukluk anılarını tekrar düşünmek ve onları şimdiki gözle tekrar ziyaret etmek hem acı verici hem de giderek yatıştırıcı bir deneyim haline geliyor. Ancak her süreçte bir uzmanın desteğinin dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı