Genel

Bird Box (Kuş Kafesi) 2018 Netflix Filmi İncelemem

Bugünkü yazımda sizlere en son izlediğim yapım olan Bird Box (Kuş Kafesi) filminden söz etmek istiyorum. Netflix tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sinema ve dizi izleyicisine farklı ve güzel yapımlar sunan kaliteli bir tv platformu. Netflix firmasının 2018’in sonlarına doğru yayına soktuğu gerilim türündeki Bird Box filmi, yayınlandığı hafta 45 milyon kişi tarafından izlenerek, Netflix’in ilk hafta rekorunu kırmış bir film. Gerilim ve korku filmlerine düşkün biri olarak benim de ilgimi çeken NTV Haber sitesinde okuduğum bu rekor haberi oldu.

Kadrosunda benim oyunculuğunu çok beğendiğim Sandra Bullock ve John Malkovich yer alıyor. Filmin afişinde ki gözü bezle bağlı bir kadın, biri kız diğeri erkek iki çocuk resmi de oldukça etkileyici. Sizlere sürpriz bozan (spoiler) vermeden biraz filmin konusundan bahsetmek istiyorum.

Dünyayı etkisi altına alan gizemli bir güç, kendisini görenlerin intihar etmesine neden olmaktadır. İnsanlar onu gördüklerinde yaşamlarına son vermektedirler. Filmin kahramanı olan Malorie (Sandra Bullock) ve iki çocuğu kendilerini güvenli hissedecekleri yere ulaşmak için 2 gün sürecek tehlikeli bir nehir yolculuğuna çıkacaktır.

Özellikle filmin 3 dakikalık başlangıç sahnesini izledikten sonra eminim sizlerde benim gibi filmi biran evvel izlemek isteyeceksiniz. Bu bölümde annenin yola koyulmadan önce çocuklarla konuşması var.

Söylediklerimi aynen yapmalısınız yoksa başaramayız.

Ne olursa olsun göz bağlarınızı çıkaramazsınız.

Çıkardığınızı fark edersem canınızı yakarım.

Ormanda bir ses duyarsanız, bana söyleyin.

Suda bir ses duyarsanız, bana söyleyin.

Ama asla ve asla göz bağlarınızı çıkarmayın.

Bakarsanız, ölürsünüz.

Devam eden bölümde 5 yıl öncesinde olayların ortaya çıkışı ve onları bugüne getiren detaylar yer alıyor. Aslında gerilim sever bir izleyici olarak Bird Box filminin bu bölümlerinde bazı yerler oldukça sıkıcı ve durağan geldi. Yine de yaşanan süreçten bu ana nasıl gelindiğine ve neler yaşandığına ışık tutması açısından bu kısımları da atlamamanızı tavsiye ederim.

Filmleri izlerken daha fazla zevk almak için,bazen filmdeki karakterlerle empati kurarım. Bird Box (Kuş Kafesi) filminde de kendimi anne karakterinin yerine koydum. Canı pahasına, çocuklarına sahip çıkan, onları her türlü tehlikeden korumaya çalışan güçlü bir kadın.

Bird Box (Kuş Kafesi) filmi aile ile izlenebilir mi?

Eğer filmi bir aile ortamında ya da çocuklarınızla izlemeyi düşünüyorsanız üzücü bir haberim var. Film içinde yer alan müstehcen bir sahne ve bol bol geçen argo ifadeler nedeniyle bu soruya cevabım hayır olacaktır. Argo çok önemli değil, kumanda ile sahneyi atlarım derseniz 34:45 ile 35:00. dakikalar arasındaki sahneyi atlayıp filmi izleyebilirsiniz. 🙂

Hepinize mutlu pazarlar.

Film için benim puanım: 7/10

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı