ÖYKÜLER

Doğamızı Koruyalım

Bir zamanlar Duru ve Deniz adında akıllı mı akıllı aynı zamanda çevreye çok duyarlı iki kız kardeş varmış.  Bu kardeşler doğayı çok seviyorlarmış. Çevreyi temiz tutma, yeşili koruma konusunda çok hassasmışlar. Fakat hem okuldaki arkadaşlarının hem de çevrelerindeki insanların doğaya yeterince saygı göstermemeleri ve doğa kirliliğine duyarsız olmaları onları çok üzüyormuş.

Yarışma Fikri

Bir gün kız kardeşlerin aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Bir yarışma düzenleyeceklermiş. Bu yarışmanın adı “En Çok Çöp Toplama Yarışması” imiş. Yarışmanın tabi ki bir de ödülü olacakmış. Yarışmaya katılanlar hem doğayı temizleyecekler hem de bir ödül kazanacaklarmış. Bu konuda belediye başkanına danışmışlar. Belediye başkanı bu fikri çok beğenmiş. Belediyenin yetersiz kadrosu nedeniyle temizlik konusunda zayıf kalınan bölgelerin yarışma sayesinde temizleneceğini düşünen belediye başkanı elinden gelen yardımı yapacağına dair çocuklara söz vermiş.

Bu yarışma okullar arasıymış. Bu yüzden bütün okullara duyuru yapılmış, afişler asılmış. Afişi görenler hem doğanın temizlenmesine yardımcı olmak hem de ödülün sahibi olabilmek için yarışmaya katılmak istemişler. Yarışmaya 400’e yakın kişi katılmış.

Yarışma Sonuçlanıyor

Yarışma için belirlenen bir aylık süre dolmuş. Her okulun önüne toplanan çöplerin olduğu arabalar geliyormuş. Zaman gelmişti. Katılan herkes konferans salonunda toplanmıştı. Herkesin çöplerinin ağırlığı ölçüldü. 1.açıklandı. Ama hediye vermeden yerlerine yollandılar. Herkes şaşkındı.Birden bütün kapılar açıldı ve kapıdan elinde bir sepet dolusu fidan olan 20 kişi girdi. Yarışmanın düzenleyicilerinden Duru’nun sesi duyuldu:

– Sayın katılımcılar! Farkındayım bir çoğunuz şaşkın. Doğa ile ilgili bu yarışmanın ödülü birer tane fidandı. Ve çok büyük dememizin nedeni her biri kocaman bir ağaç olacak. Bizim bu yarışmayı yapmamızın sebebi doğayı korumak ve temizlemekti. Ve biz bunu başardık. Sizlere çok teşekkür ederim.

Sırada Deniz vardı:

– Yarışmaya katılan herkes bu yarışmanın galibi oldu. Sizlere verilen bu fidanları hep birlikte belediye başkanımızın bizler için hazırladığı ağaçlandırma sahasına ekeceğiz ve doğamızı şenlendireceğiz. Bizlere ve doğamıza gösterdiğiniz bu ilgiden dolayı hepinize çok teşekkür ederiz.

Kazanan “Doğamız”

Hep birlikte ağaçlandırma alanına gidilmiş. Herkes elindeki fidanını toprakla buluşturmuş. Fidanlarının cansuyunu verirken içlerinde büyük bir sevinç ve haklı bir gurur varmış.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı