DENEMELER

Güzel Ülkem Türkiye’min Düşmanları

Güzel ülkem Türkiye’nin Düşmanları. Bazen niye bu kadar düşmanımız varken bir de içimizdeki düşmanlar çıkıyor diye düşünüyorum. Tarihe baktığımızda bu topraklar için ne kadar zorluklara katlanıldığını, ne acılar çekildiğini, ne canlar verildiğini görüyoruz.  Küçük bir beylikten koca bir imparatorluğa geçen Osmanlı, önce Moğollar sonra Bizans devleti ile büyük savaşlar yapmış. Anadolu topraklarının verimli olması, boğazlar ve üç denize kıyısı olması nedeniyle etrafında düşmanı hiç eksik olmamış. Haçlı seferlerinde, Müslümanları korumak için kalkan olan Türkler, maalesef Arap ve Müslüman ülkelerden bile düşmanlık görmüşlerdir.

Osmanlı ve Türk Düşmanı Devletler

Türkiye’nin Düşmanları yazımda geçmişe bir bakarsak,Osmanlı İmparatorluğunun, zayıf devlet adamları nedeniyle güçsüz bir ülkeye dönüşmesinden yani “Hasta Adam” olmasından sonra aç sırtlanlar gibi birer parça koparır mıyız düşüncesi ile  İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya ve Yunanistan ülkemizi istila etmişlerdir. Birinci dünya savaşına kadar Osmanlı’ya olan sadakatinden dolayı “milleti-sadıka” (sadık millet) dediği Ermeniler‘de tarihte ülkemize en büyük düşmanlığı besleyen ülkelerin başında gelmektedir. Birinci dünya savaşında biz düşmanla mücadele ederken, içeride çeteler kurarak Türkleri sırtından vuran Ermeniler, yaptıkları bu kalleşliğin sonucu olarak 1915’te çıkarılan “Tehcir Kanunu” ile zorunlu olarak topraklarımızdan göçe zorlanmışlardır. Bu göç sırasında mevsim ve ulaşım koşulları nedeniyle verdikleri kayıpların sorumluluğunu bize yüklemek isteyen Ermeniler soykırıma uğradıklarını iddia etmektedirler. Asıl katil olan ve soykırım yapan ise kendileridir. Anadolu’da kurdukları çetelerle, erkekleri savaşa gitmiş olan köyleri basıp kadın, çocuk demeden katleden Ermeniler, 1992 yılında da Hocalı’da 613 sivil kadın, çocuk Azerbaycan vatandaşını katletmekten geri kalmamışlardır.

Herkese Düşman Bir Devlet: İsrail

Türkiye’nin Düşmanları yazımda belki de ilk sırada olması gerekenbir başka ülke de İsrail dir. Mazlum Filistin halkına en çok sahip çıkan Türk halkına ve Türkiye Devleti’ne düşmanlığını açık olarak gördüğümüz bir ülkedir. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “bunlar ancak öldürmekten anlar”, “bunlar merhamet nedir bilmezler” dediği bir ülkedir İsrail.

İran ve Suriye

Türkiye’nin Düşmanları sıralamasında İran’a yer vermemek olmaz.Yazımın başında düşmanlarımızın içinde Müslüman ve Arap ülkelerin de olduğunu söylemiştim. Özellikle İran, Osmanlı döneminden başlayarak isyanlar ve kalleşlikleri ile düşmanlığını her fırsatta göstermiştir. Günümüzde her ne kadar dost görünse de bunun en büyük sebebi karşılıklı çıkar ilişkilerimizdir. Amerika ve diğer batılı ülkelerin uyguladığı ambargoya Türkiye’nin katılmaması, Türkiye’nin de doğalgazda İran‘a olan bağımlılığı eski düşmanlıkları göz ardı etmemizi sağlamaktadır. Ama şunu biliyoruz ki Türkiye’nin bölgenin en güçlü olması İran’ın hep zoruna gitmiştir. Müslüman ülkeler arasında lider ülke olmamızdan dolayı İran bize karşı PKK’ya ve diğer iç düşmanlarımıza destek vermekten geri kalmamıştır.

Halkı ile hiç bir sorunumuz olmadığı halde kendi halkına zulümler yaptığı için devlet yönetimi ile ters düştüğümüz bir ülke de Suriye‘dir. 2011’den beri iç savaşın yaşandığı Suriye, 1980 ve 1990’lar da terör örgütü PKK’ya açık olarak destek vermiştir. Devlet başkanı Beşar Esad’ın Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa, İran ve bölgedeki Kürtler’in oyuncağı olduğunu görmemek mümkün değil.

İç Düşmanlarımız

Bir de iç düşmanlarımız olduğundan söz etmiştim. PKK, 1980’lerden itibaren Türkiye’nin en büyük baş belası olmuştur. Sözde Kürtlerin temsilcisi olduğunu ve Kürt halkının haklarını savunduğunu söyleyerek ortaya çıkmıştır. Hem Türk halkına hem de Kürt vatandaşlarımıza büyük acılar yaşatan bu pislikler, devletimizin verdiği kararlı mücadele sonucunda ülkemizde bitme noktasına gelmiştir. Tabi birde dışarıda özellikle Amerika tarafından tırlar dolusu silah ve askeri eğitim verilerek yetiştirilen PKK‘nın öz kardeşleri var. YPG, PYD‘nin gelecekte Suriye ve bizim başımıza ne işler açacağını göreceğiz. Allah’ım fırsat vermesin.

Başka bir iç düşmanımız ise devletin içine, hücrelerine kadar sızarak tarihte görmediğimiz bir kalkışmanın mimarlığını yapmış FETÖ terör örgütüdür. 2016 yılındaki başarısız darbe girişiminde 250 vatandaşımızın şehit olmasına 2 bine yakınının da yaralanmasına neden olan bu alçak, kanlı terör örgütü de devletimizin kararlı tutumu ile yok olma noktasına gelmiştir. Ama arkasındaki güç tahmin edebileceğiniz gibi yine Amerika’dır.

Yazıya başlarken güzel ülkem Türkiye’min ne kadar düşmanı olduğunu düşünerek başlamıştım. Yazıya devam ederken aklıma gelenleri ekledikçe şaşırmaktan kendimi alamıyorum. Gerçekten ne kadar çok düşmanımız varmış? İnşallah başka bir yazımda  da Türkiye’nin dostlarını yazmak nasip olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı