EĞİTİM

Hayata Tat Veren Su

Masmavi dünyamız atalarımızın zamanında yemyeşil koskocaman bir o kadar da ihtişamlı bir ağaçtır. Uzanan dallarının her bir yaprağında mutluluk ve sevinç taşıyordu. Hüzün ve acıdan eser yoktu. Her gün daha da gelişiyor, etrafı aydınlatıyordu güzelliğiyle. Çünkü hem ışığı hem de suyu vardı. Şu an ise boynunu bükmüş, yapraklarını yitirmiş… Bu köklü ağacın yok olmasında, suyun tükenmesinde büyüğüyle, küçüğüyle hepimizin suçu var.Kana kana içtiğimiz suyun bir gün tükenebileceğini nasıl düşünmedik ki?

Su Vazgeçilmezliktir

“Geleceğimizi kurtarma adına zararın neresinden dönersek kardır.” Sözünden hareketle elimizde kalan suyun değerini bilmeliyiz. Çocuklarımıza, çevremizdekilere, herkese suyun önemi ve tükenmesi durumunda dünyamızın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı kavratılmalıdır. Gençlerimizin bilinçlenmesini sağlayacak en önemli faktör medyadır. Medya, gündemini magazin değil de suyun sağlığımız, hayatımız, güzelliğimiz için önemi, su kaynaklarının yok oluşunu önlemek amacıyla neler yapmamız gerektiği oluşturursa bizi hayata bağlayan halkaları birleştirebilir. Su; vazgeçilmezliktir, gereksinimdir, doğallıktır. Yaşamımızı kaybetmeme adına geç de kalmış olsak tedbir almalıyız. Suyun zaman gibi avuçlarımızın arasından akıp geçmesine izin verirsek bedenimiz bu yanlışın azabını toprağa girinceye kadar çekecektir. 

Su Hayattır

İnsan hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olan suyun bazı bilinçsiz insanların bilinçsizce tüketmesi bir takım sorunları beraberinde getiriyor. Gereğinden fazla suyun israf edilmesi nedeniyle su kaynakları gün geçtikçe azalıyor. Bunun sonucunda da bölgelere su aktarımı sekteye uğruyor. Bundan dolayı sağlığımızı tehdit edecek sorunlar ortaya çıkıyor. Bu tür sıkıntıları, sorunları önlemek amacıyla okullarda hayat bilgisi, sağlık bilgisi derslerinde suyun önemine ve suyun bilinçli bir şekilde tüketimine daha çok yer verilmelidir. Tiyatrolarda, skeçlerde, haberlerde, reklamlarda  da bunlara değinilmelidir. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yetiştirdiği Ey Türk Milleti! Artık uyanın! Suyun; sağlık, yaşam ve hayat olduğunu bildiğiniz halde neden hala suyu israf ediyorsunuz? Bilinçlenip kendinizi geliştirin. Su, siz koskoca halkın kalbidir. Kısacası halkın kalbidir. Kısacası halkın sağlığıdır. Sizin bir damla suyu israf etmeniz aslında kalbinize saplanan bir hançerdir.

Bilinçlenen gençlerimiz sayesinde bundan sonra yüreğimiz suya muhtaç olmayacak; acı ile değil mutlulukla dolacak. Hem bizim hem de yeni nesiller için bir yudum su değil sonsuz suların bizim olması dileğiyle…

 

Ayrıca konu ile ilgili başka bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı