BİLGİLER

HERKES İÇİN HER ŞEY İÇİN SU

Su, canlıların yaşamı için bir ihtiyaçtır. İnsanlığın gelişimi araştırıldığında, suyun hayati öneme sahip olduğu görülür. “Su varsa yaşam da vardır.” diyebiliriz. Daha iyi bir gelecek için gözünü uzay boşluğuna diken bilim adamları bile dünyanın karşılaşabileceği olası bir tehlike durumunda, insanoğluna yeni yerleşim alanları sağlamak amacıyla gezegenlerde, suyun varlığını işaret eden ipuçlarının peşinde koşmaktadır. Canlıların yaşamı için bir ihtiyaçtır su ve hayatımızda olduğu sürece, insanoğlu da var olmaya devam edecektir.

Su, sadece insanlar için değil hayvanlar, bitkiler, toprak, için de bir gereksinimdir. Toprak suya doyunca sebze ve meyve verir; ağaç suya doyunca yaprakları yeşerir, dalları çiçeklerle bezenir. Makinedeki çamaşır, mutfaktaki bulaşık, tencerede pişireceğimiz sebzeler, yiyeceğimiz meyveler… Hiçbiri su olmadan temizlenmez, mikroplardan arınmaz. Bunlar olmayınca insan kendini iyi hissetmez ve temizlikten gelen huzura erişemez.

Yaşamsal Öğe

Su bir enerji kaynağıdır ve enerji hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu iki yaşamsal öğe birbirini tamamlamakta, yaşamın sürekliliğini sağlamaktadır. Uzun süre susuz kalan bir insan nasıl bitkin düşüyorsa, enerjisiz kalan bir yaşam da verimsizleşiyor. Çünkü teknoloji büyük bir hızla gelişmekte ve hayatımızı kolaylaştırmakta; fakat beraberinde enerjinin daha çok kullanımı sorununu da getirmektedir. Bununla birlikte dünya nüfusunun her geçen gün artması da devletleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de sudur. Su akıntısı olan yerlere yapılan değirmenlerde buğdaylar öğütülür, barajlardan elektrik enerjisi elde edilir. Bu nedenle sudan enerji üretimine önem vermeli, su olmazsa enerji üretiminde böyle bir imkana sahip olamayacağımız da bilinmelidir. Dünyada pek az millete nasip olmuştur, üç tarafı denizle çevrili bir toprak parçasına “vatanım” diyebilmek. Elimizin altındaki bu değerin bizim için bir anlamı, kıymeti olmalı. Evet, enerji elde ediminde yararlanılan tek kaynak su değildir; ancak nükleer ve termik santrallerle kıyaslandığında, hidroelektrik santrallerin doğaya verdiği zarar en az seviyededir.

Su herkes için her şeydir.

Geleceğimiz ve ülke ekonomimiz için dereler, denizler ve barajlardan elde edilen enerji çok önemli ve kıymetlidir. Kaliteli bir yaşam istiyorsak bu güzel değerleri korumalı, çölleşmeye giden yüzyılımızda suyun hayatımıza kattığı kolaylıkların farkına varmalıyız. Bir Kızılderili atasözü der ki:

Son ırmak kuruduğunda,

Son ağaç yok olduğunda,

Son balık öldüğünde,

Paranın yetmediğini anlayacaksınız!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı