DENEMELER

İnsanlık ve Su

Su olmasaydı yaşam da olmazdı. Siz susuz bir hayat düşünebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum. Suyu hayatımızdan çıkarıp atmak demek, bir insanın kalbini söküp atması demektir.

Su aslında bizim için yalnızca bir içecekten ibaret değildir. Su özgürlük de demektir. Zaten dünyadaki en güzel manzara sudur. Suyun ovalardan, vadilerden akışı, suyun gün batımını yansıtması hep insanı rahatlatmıştır. Su aslında bizim sadece bedensel susuzluğumuzu değil, ruhsal susuzluğumuzu da gidermektedir. Nasıl mı? Henüz Orta Çağ’dayken İbn-i Sina akıl hastalarına su sesi ile tedavi uygulardı. Eğer bir insan kıyı şehrinde yaşıyorsa sıkıldığında ve bunaldığında suyun kenarına gider. Orada su sesini dinleyerek rahatlar. Kulağında su sesi; gönlünde huzur ile geri döner.

İnsanlık ve Su

Su bazen de yazarlara, şairlere ilham kaynağı olur. Bir ressam en güzel fırça darbelerini suyu resmederken kullanır.

Biz insanlar ilk varoluşumuzda bile su içinde yaşamaya başlarız. Anne karnında embriyo su içinde yaşamını sürdürür. Dünyaya gözünü açtığında su ile karşılaşır. Yaşamını sürdürürken su kenarlarını yerleşim yeri olarak seçer. Sonra insanlık ve çağ geliştikçe su hem ekonomi hem de ticaret kaynağı olmuştur. Üzerine barajlar kurmuş, elektrik enerjisi üretmiş, denizlere hakim olmuşuzdur. Bu arada balık ticaretini de yabana atmamak gerekir. Su biz insanlar için sadece yaşam kaynağı değil, bizim can damarımız olmuştur. Sürdürülebilir kalkınmanın da temelini oluşturur.

Su, sürdürülebilir kalkınma için boşa harcanmaması gereken bir servet; gelecek nesillere bırakacağımız en değerli miras olacaktır. Sürdürülebilir kalkınma, insan ve doğa arasındaki dengeyi bozmadan kaynakların bilinçli olarak tüketilmesini sağlayarak gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan verecek şekilde geleceğimizin ve kalkınmamızın planlaması değil midir?

Sürdürülebilir kalkınma ile suyu birbirleri için atan iki kalbe benzetebiliriz. Bu iki kalbi birbirinden ayırırsak, birinden birini yok edersek, ikisini de kaybederiz. Bu yüzden doğal çevremizi ve içinde var olan canlıları yok etmeyelim.

Mesela; aman bir damla sudan ne olur ki diyoruz. Bu bizim önemsemediğimiz bir damla su Afrika’da yaşayan bir çocuk için yaşamla ölüm arasındaki çizgidir. Şimdi geriye dönüp bir bakın ve o boşa akıttığınız her damla Afrika’da yaşayan kaç çocuğun hayatını çalmış, acaba?

Bence artık doğal kaynaklarımızı bitmeyecek ve bozulmayacakmış gibi kullanmayı bırakalım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı