DENEMELER

Memleketim

Babacığım,
Bir gün diye başlayan düşlerim var benim; doğduğum büyüdüğüm memleketimde. İyiden güzelden yana ne varsa hep o bir günle başlayan düşlerim.

Eğer yaşam sonsuzluk anlamına gelmiyorsa bence her şey en güzel, en iyi ile sonlanmalı.

Baba, bana verdiğin güven kök salıp büyümem için çok önemli. Güveni senden öğrendim. Benliğimi geliştirensin. Büyürken etrafımda benimle birlikte olan insanlar, yarınlarıma zarar vermesinler istiyorum.

Memleketim çok güzel. Bir gün başka yerlerde olmak zorunda kalırsam anlatacağım çok güzel anılarım olmasa da huzur var memleketimde. Ben de çiçekleri görmek, onları koklamak istiyorum. Küçücük evlerde, sıkıştırılmış beton yığınlarında yaşıyoruz. Bunlara rağmen duygularım körelmedi hala. En yakınımda dalgaların sesini duyabildiğim deniz; yeşilini görebildiğim ormanlar istiyorum ki doruklarında kar olduğunu bildiğim dağları hep olsun. Senin gibi derelerde balık sandığım kurbağalar görmek, elma ağacı görmek istiyorum. Topraklarında buğdayın rüzgarla dansını izlemek istiyorum memleketimde. Düğünlerinde halay, keşkek yemek istiyorum büyüdüğümde bile.

Memleketim çok güzel. Bundan on sene sonrayı kaygıyla düşünmek istemiyorum. Mis gibi havasıyla, suyuyla, deniziyle, kumuyla ben büyüyünce de aynı kalsın istiyorum. Maddi çıkarlar uğruna bozmasınlar istiyorum.

Senin de anlattığın gibi kınalı eller hep olsun köylerde. Ekmekleri en lezzetli, sütleri en berrak, suları en serin olsun memleketimin. İnsanları çalışan, kendince dertleri, borçları olsa da mutlu insanların memleketi olsun yaşadığım yer. Birbiriyle ilişkilerini ötekileştirerek değil, kabul ederek yaşayan insanlar.

Din, dil, ırk gözetmeksizin sokaklarda mutlu gezdiğimiz birinin diğerine üstünlük taslamadan, ortak kaygıları yaşayalım istiyorum her zaman. Ve bir bardak çayda mutlu olsun memleketim.

Din, dil, ırk gözetmeksizin sokaklarda mutlu gezdiğimiz birinin diğerine üstünlük taslamadan, ortak kaygıları yaşayalım istiyorum her zaman. Ve bir bardak çayda mutlu olsun memleketim.

Yutkunurken açlık düşünmeyelim, örtünürken de açıkta kalanları düşünmeyelim istiyorum. Gülümseyerek bakan gözlerin, sevgiyle dolu yüreğin olsun derdin ya hep bana; onu ben hiç unutmuyorum. Tanıdığım herkes  kardeşim , tanımadıklarım da kardeş gibi olsun diye uğraşıyorum. Bana memleketim şiirindeki “Yaşamak sevmek gibi gönülden olsun” diyorsun adeta. Ve en önemlisi altında yüzlerce yıllık tarihi saklayan, üstünde yakın geçmişimizi yaşatan memleketimi çok seviyorum.

Baba, gönül çok geniş dersin ya; her yer her şey güzel olsun olur mu?

Bir gün diye başlayan düşlerimde, asla kin ve nefret olmayacak sakın unutma.

Umarım hayallerimi gerçekleştirdiğim güzel anılarımı çocuklarıma anlattığım zaman da yanımda olursun Seni çok seviyorum babacığım. İyi ki varsın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı