BİLGİLER

Temiz Çevre

Yaşadığımız ortamın temizliği sağlıklı bir yaşam için ön şarttır. Canlıların hastalıklardan korunması, sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmeleri için uygun ortam ancak temiz bir çevrede sağlanabilir. Temiz çevre ise yaşadığımız konuttan başlayarak sokağımızı, semtimizi ve en sonunda şehrimizi kapsar.

Temiz kent ise havası, suyu, sokakları ve insanları temiz şehir anlamına gelir. Ancak çevre kirliliği çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Artan nüfus nedeniyle ortaya çıkan ve sürekli artan atıklar çevre kirliliğinin en büyük sebebidir. Bu kirlilik doğal ortam dengelerini bozduğundan hem insanlar hem de diğer canlılar için büyük tehlikedir.

Hepimiz Sorumluyuz

Yaşadığımız şehrin temiz tutulmasında kentte yaşayan herkesin sorumluluğu vardır. Kentimizin temizliği için kurumsal olarak görevli olan kamu kurumları olmakla birlikte bu kurumlar bireylerin desteği olmadan bu konuda başarılı olamazlar. Belediye görevlileri sokakları ne kadar temizlerse temizlesinler insanlar çöplerini etrafa özensizce attıklarında temiz çevre ve temiz kent söz konusu olamaz. Isınmak için kullanılan yakıtların uygun nitelikte olması ve en az duman çıkaracak şekilde kurallar uygun şekilde yakılması hava kirliliğini en aza indirmek bireylerin üzerine düşen en önemli görevlerdendir. Şehirdeki ağaçların ve bitki örtüsünün korunması ve yeni ağaçlar dikilerek yeşil alanların genişletilmesi hava kirliliğinin azalmasında çok önemli olması yanında burada yaşayan hayvanların yaşamlarını devam ettirmelerini sağlamak doğal dengenin bozulmasını önler. Doğal denge ise aslında temiz çevre demektir. Çünkü doğal ortam en temiz ortamdır. Çevre kirliliği endüstriyel artıkların bu dengeyi bozması ile oluşmaktadır.

Temiz şehir aslında sadece caddeleri, havası temiz olan şehir demek değildir. Şehirde yaşayan insanların bireysel temizliği de temiz bir kent için gereklidir. Bizim kişisel olarak vücut temizliğine, kıyafetlerimizin temiz olması -bu yeni olması anlamına gelmez- yaşadığımız şehrin temiz bir şehir olmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Zaten kendi temizliğine dikkat etmeyen bir bireyin yaşadığı şehrin temiz olmasını önemsemesi beklenemez.

Temiz kent sokaklarının, havasının temiz olduğu, doğal bitki örtüsünün ve doğal dengelerin korunduğu, şehirde yaşayan insanların küçük temizliklerini önemsedikleri ve aynı zamanda diğer insanlara saygı duydukları sağlıklı bir yaşam alanıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı