DENEMELER

Temiz Kentim

Temiz kent, şu çarpık kentleşmeye inat olarak bakacağımız en olumlu görüş bence. Belki de bir avuntu sadece. Bazı insanlar için de tanımsız bu olgu. Çünkü onlar için bu dünyanın, bu kentin yarını ve dünü yoktur. Sadece basit bir düşünce içinde kalıplaşmış hayatları bu konuyu kendi benliklerinde saf dışı bırakır, pasif bir konuma iter.

Milyonlarca kişi sözde temiz bir kent ister. Bir şeyler yapmak için didinir, uğraşır durur. Ama kent kocamandır, dünya ondan da büyük. Kentimizin temizliği halkın sağlığına olumlu yönde katkı sağlar. Tatilde bazı insanlar köye kaçar ve kentin havasına oranla bin kat daha temiz, daha iyi derler. Kent temiz bırakılmıyor ki temiz bulunsun. Köylere uğradığınız bir iki ay, kent yerine köylerde yaşamaya karar verseydik orayı da batıracağımız kesindi.

Biz insanoğlu dokunduğumuz yeri batıran bir varlığız. Batırmakla bırakmayıp daha da berbat eden ve düzeltmeye gelince hiç bir şekilde hiç bir şeye elini sürmeyen bir canlıyız. Hastalığın neden en fazla kentlerde olduğu da belli. Çocukların oyun alanları iki dev binanın arasına sıkışmış bir sokaktan ibaret. Nerede o üzerinde koştuğumuz, uyuduğumuz, piknik yaptığımız, top oynadığımız, dizimizi yaraladığımız çayır çimenler? Yok. İşte kirliliğin asıl sebebini başka yerde aramaya lüzum yok.

Gelecekte Oksijenimiz Bile Olmayacak

Gelişen nüfus ve insanların tembelliği düzeni yitirmemize sebep oluyor. Şimdiyi bırak gelecekte nefes alacağımız bir oksijenimiz bile olmayacak. Yeşillerini, mavilerini katlettiğimiz bu gezegen bize daha ne kadar dayanır ki? Daha ne kadar kalır bu dünya? Bu bilinçsiz, cahil insanlık çoğaldıkça, yeşillikler azaldıkça…

Biz insanoğlu teknolojide ilerliyoruz, ilerliyoruz da temiz çevre konusunda ne kadar ilerdeyiz bilemem. Dinimiz bize temizliği her işin başı olarak tutmuştur.

Bu sorumsuzlukların insanoğluna yakın bir zamanda çok vahim bir şekilde patlayacağı aşikar olmakla beraber insanoğlu kendini çok fena bir duruma itmekte. Tabiri caiz ise kuyusunu bir kürekle kazmakta. Gün geçtikçe önünde duran aydınlık feneri kaybediyor.

İnsanlık kendi kendini mahvediyor. Herkes kendi kapısının önünü süpürse ortada kirlilik denilen bir kavram bile kalmayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı