DENEMELER

Var Olmak

Dünya… Güzel bir dünya… Yaşanacak bir dünya… Yaşayan varlıklar, canlı ve cansızlar… İnsanlar, hayvanlar, bitkiler… Dünyayı dünya yapan, yaşanılacak bir yer kılan değerli varlıklar… Onlar olmadan hiçbir şeyin anlam ve güzelliği kalmaz. İnsan varsa, bitki varsa, hayvan varsa, yaşam da var. Peki, onları yaşatan ne? Su ve gıda değil mi?
Öylece bakıyorum. İnsanı üzen, kahreden, resimler, görüntüler. Derileri kemiklerine yapışmış, gözleri fırlamış, kolları ve bacakları birer ince sopaya dönmüş, sineklerin adeta hücumuna uğramış çocuklar ve yine onlar kadar zavallı acınacak anneler, babalar… Hepimizin bildiği Somali gerçeğini de fazla anlatmaya gerek yok sanırım. Dünyadaki canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için mutlaka olması gereken hava, su, gıda; temiz ve yeteri kadar olmalı. Bunlar olmadan hiçbir canlının yaşaması mümkün değil. Aslında doğa, bize hepsini cömertçe sunmuş. Onlar olmazsa yaşam da olmaz. Üstelik bu koşul tüm canlılar için geçerlidir.

Su ve Gıda

Doğum, var oluş ve ölüm arasındaki yaşam sürecinde tüm canlıların ihtiyacı olan su ve gıda karşılanmazsa yaşayamayız. Evet, su ve gıda, ikisi de yaşam demektir. Su yaşatır hayattır, su temizler hayattır, su canlandırır hayattır. Yokluğu hiçlik, susuzluk, kuraklık, ölüm demektir. Yokluğunda yaşamın mümkün olmadığını bildiğimiz suyun, sahipken değerini ne kadar biliyoruz, ne kadar koruyoruz, ne kadar sahip çıkıyoruz? Aslında cevaplarını bildiğimiz sorular bunlar. Bana sorarsanız insan bazen en değerli varlıklarının kıymetini bilmeden onu bilinçsizce kullanıp, kirletip, yok edebiliyor. Oysa yokluğunda bir damlasına servet bile harcayabiliriz. İşte kurak, yaşaması zor ve güç Afrika toprakları, işte Somali örneği…

Bir döngüdür yaşam

Doğa verdiklerinin karşılığını almak ister. Bize verdiklerini doğru kullanamazsak eğer, intikam’ da korkunç olur. Susuzluk, kıtlık, yok oluş… Acı ama gerçek. Canlı cansız tüm doğal kaynakların sınırlı olduğunu bilerek, onları doğru ve bilinçli tüketip doğru kullanarak, gelecek kuşakların da haklarını düşünmeli ve yaşam kaynaklarımızın güvenliğini sağlamalıyız.

Çatlayan dudaklarım, kuruyan toprakların gözyaşı ile sulanmasın, su diye gökyüzüne açılan avuçların, her yıl açlık ve susuzluk yüzünden ölü milyonlarca insanın olmaması için suyumuzu ve gıdamızı koruyalım.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı