DENEMELER

Yemyeşil Elbise

Bugün temiz bıraktığımız bir çevre, yarın emek vererek yetiştirdiğimiz bir evladımız gibi tüm cömertliğiyle bizi karşılayacaktır. İnsan yaptığı her işi önce kendisi için yapmalıdır.

Bizler evlerimizde hemen hemen her gün nasıl temizlik yapıyorsak, kendimiz gibi evimize de özen gösteriyorsak çevremiz için de aynı özeni göstermeliyiz. İnsanın, insanlara daha doğrusu önce kendine saygısı olması gerekir ki çevresindeki insanlara hatta doğaya da saygı gösterebilsin. Yeşili korumak, geleceğimizi korumaktır. Yeşili olmayan bir dünya düşünemiyorum hatta düşünmek bile istemiyorum.

Bahar geldi, çiçekler açtı. Ortalık yemyeşil bir elbiseyle kaplandı. Doğa yine tüm güzelliğini sundu bizlere. Etrafı temizlenmemiş ya da çevresine atıklar atılmış bir ağaç görsek ne yaparız? Altında gölgelenmeyi bırakın, rahatsız bile oluruz. Kentlerimize belediyeler çöp konteynerleri koymuşlar, güzel park alanları yapmışlar. Daha neler neler… Bunların hepsi izim için. Fakat ne yazık ki bazı yetişkinler içtiği su şişesine kadar eline geçen her şeyi boş bulduğu bir köşeye fırlatıp atıyor. Bir gün tertemiz doğadan almakta olduğumuz güzel havaya ihtiyacımız olacağını, tabiat kirlendiğinde aslında kendimizi de kirletmiş olacağımızı bilmezler mi?

Sigara Sadece İnsanın Değil Çevrenin De Düşmanı!

Her solukta aldığımız her nefeste doğanın güzellikleriyle yenileniyoruz. Ciğerlerimizin tertemiz havayla dolması için doğayı, çevremizi temiz tutmalı, çevremizi kirletenleri de uyarmalıyız. Etrafımızda sigara zehrini soluyanlardan işe başlamak yerinde olacaktır. Hem kendilerine, hem etraflarındaki insanlara hemde çevreye zarar veren işin acı yanı bunu bilerek yapan büyüklerimizden işe başlamalıyız.

Çevreyi korumak için çok fazla zahmetle bile girmeye gerek yok. Çöplerimizi düzenli bir şekilde çöp kutularına atarsak, sokakta yürürken yere tükürmeden yolumuza devam edebilirsek, en önemlisi de sigara izmariti dumanı olmasa, doğanın vazgeçilmezi çiçeklerimizi koparmasak, doğamızın vazgeçilmezi olan ağaçlarımıza zarar vermeyip onları kesmesek temiz bir çevreye sahip oluruz.

İnsanlar küçük detaylara bile dikkat etmeden çevreyi kirletiyorlar ne yazık ki! Unutmayalım çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamlarını sürdürdükleri kültürel bir ortamdır. Sağlıklı, huzurlu ve güzel bir yaşam için temiz bir çevreye sahip olmalıyız. “Temiz bir gelecek bizim ellerimizde.” sloganıyla harekete geçelim. Hayatımızın devamlılığı için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olalım. Alınacak küçük önlemlerle çevremizi koruyalım.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı